Számomra a mandalafestés egyfajta kreatív meditáció. Teljesen kikapcsol a mandala tervezése és elkészítése is. Az ismétlődő formákba és a színek harmóniájába teljesen bele tudok feledkezni, olyankor megáll az idő.
De mit is jelent az a szó, hogy “mandala”? Egy ősi szanszkrit szó, kört, körcikket, középpontot, teljességet jelent. A mandala jelentéséről ebben a blogbejegyzésben olvashat részletesebben.
Miért készítünk mandalát?
A mai stresszes és rohanó világban mindenkinek szüksége van énidőre. Ez lehet zenehallgatás, sportolás, jógázás, kertészkedés, egy jó masszázs, vagy éppenséggel valamilyen kreatív kikapcsolódás. Sokan vágynak az alkotásra, szívesen visszatérnének a gyermekkorukba, amikor még bátran használták a festéket és a színes ceruzákat, de aztán megtanították nekik, hogy “tehetségtelenek”, így a fiók mélyére kerültek ezek az eszközök. Ha valaki úgy érzi, hogy a rajzolásban, festésben nem jutott túl a pálcikaember figuráján, annak is bátran és meleg szívvel ajánlom a mandalafestést. Sok könyv, színező album és tanfolyam található ma már a témában. A mandalakészítés bárki által elsajátítható technika és nagyon hamar valódi sikerélményt hoz. Én azt szoktam mondani a mandala tanfolyamaimon a kezdő résztvevőknek, hogy aki nem fog megtanulni mandalát szerkeszteni és festeni a kurzus közepére, annak visszaadom a pénzét. Még soha, senki nem kérte vissza a tandíjat. Az alábbi képek az egyik kezdő tanfolyamomon készültek, amelyet kiállítással zártunk. Ezekről a tanfolyamokról a facebook oldalamon, az események rovatban tájékozódhat.
„A mandalakészítés során megjelenítjük a belső tartalmainkat, és el is rendezzük a középpont körül, mintegy rendet teszünk magunkban. Nagyon erősen gyógyító folyamat! Önmagunkból, magunkra figyelve hozzuk létre, és a végén szépséget, harmóniát, örömet érzünk. Ebben megéljük önmagunk értékelését, szeretetét, elfogadását, és a középpont megtalálását. A kör a teljesség szimbóluma. A körben szabályos rendben elhelyezett motívumok örömet, békét, harmóniát, nyugalmat, összpontosítást sugároznak.” – mondja Bozó Edit Liza selyemfestő, mandalafestő.
A mandala készítése tehát ellazulást, nyugalmat hoz. Az alkotó munka hatására megszűnnek a szorongásaink, feszültségeink, és ha rendszeresen gyakoroljuk ezt a tevékenységet, ritkábban, és rövidebb időre térnek vissza nyomasztó gondolataink, illetve hatékonyabban tudjuk kezelni őket. A rajzolás és festés során teljesen belemerülünk az ismétlődő színek és formák világába, megszűnik a külvilág, egyfajta “flow” állapotba kerülünk.
Miért ajánlott a mandalafestés gyermeknek és felnőttnek egyaránt?
“A mandala az élet ősszimbóluma. Visszavezet bennünket énünk szellemi középpontjához, megnyugtatja idegeinket, segít az ellazulásban. A mandala kör formája ősidők óta kíséri az embert, s megtalálható minden kultúrkörben és vallásban. Pl. a gótikus templomok ablakrózsája is tipikus mandala.
– A mandala ösztönzi alkotó képzeletünket.
– Segítségével kapcsolatot teremthetünk önnön gyógyító erőinkkel.
– A mandala lelki békét és megnyugvást ad betegnek, egészségesnek
– Összefogja a szellem és a lélek szétszórt energiáit.
– Különösen erős gyógyító hatással van az ideges, nyugtalan gyermekekre.
– A mandalák színezésének köszönhetően gyermekek, felnőttek egyaránt nyugodtabbak, összeszedettebben lesznek, jobban tudnak koncentrálni.
– A mandala segít a zaklatottság, hajszoltság, idegesség és stressz leküzdésében.
A mandala segítségével visszatalálhatunk énünk középpontjához, s erőt meríthetünk belőle a mindennapokhoz.” – olvashatjuk Sascha Wuillemet -Andrea Anna Cevelius: Színmeditációk, Mandalák festése c. könyvében. “Aki szereti a szép színeket és formákat, nagy örömöt lel a mandalák kifestésében, s közben felfedezhet egy saját külön világot: önmaga belső világát, annak minden apró sajátosságával és fejlődési lehetőségeivel egyetemben.” – olvashatjuk ugyanitt.
Én azt vallom, hogy bár az előre nyomtatott mandalák, a mandalakifestők színezése is jótékony hatással van mindenkire, az igazi sikerélményt és boldogságot mégis a saját tervezésű mandalák elkészítése hozza meg számunkra. Úgy gondolom, hogy ez az emberek nagy többségére igaz. Persze, nekem is volt olyan tanfolyami résztvevőm, aki nagyobb biztonságban érezte magát, ha mandala kifestőből, “előre gyártott” mandalával dolgozott és csak a színezéssel kellett foglalkoznia. Ha valaki végképp idegenkedik a saját mandalák tervezésétől, az ne erőltesse. A csodálatos mintákban és ragyogó színekben való elmerülés mindenképpen jótékony hatással van lelkünkre, ezáltal pedig testi folyamatainkra is.
Remélem, sikerült kedvet csinálnom az alkotáshoz!
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: